Portakal

 Anasayfa / NARENCİYE / Portakal

Portakal

İkiçeneklilerin turunçgiller familyasından, anayurdu Hindistan olan, her zaman yeşil kalan bir ağaç (Citrus aurantium) ve bunun toparlak ya da yumurta biçiminde, güzel kokulu meyvesi. Portakal değerli bir meyve ağacı olduğundan, günümüzde bütün sıcak bölgelerde geniş ölçüde yetiştirilmektedir. Boyu 3-4 m. kadar, yaprakları sertçe, üst yüzleri parlak, alt yüzleri tüylü, çiçekleri erdişidir.


Paketleme Şekli:
14 kg Teleskopik Karton Kutu
300*500*160 10 Kg Karton Kutu (Üstü Açık)
400*600*160 15 Kg Karton Kutu (Üstü Açık)
400*600*180 15 Kg Karton Kutu (Üstü Açık)
300*500*220 15 Kg Plastij Kasa
400*300*140 7 Kg Karton Kutu (Üstü Açık)

Navelina

Oc
Şu
Ma
Ni
My
Hz
Te
Ey
Ek
Ka
Ar

 California menşeei Navel türü portakllardan biridir. Ağaçları güçlü bir yapıyave gelişime sahiptir. Verimli ve Washington'dan iki hafta daha erkencidir. Meyveleri Washington Navel'den daha küçük, daha oval şekilli ve daha düşük kalitedir. Şeker miktarı %11,2, asit miktarı %0,89, şeker/asit oranı 12,6'dır.Göbekli portakallar içerisinde en erkencilerden biridir.

Cara Cara

Oc
Şu
Ma
Ni
My
Hz
Te
Ey
Ek
Ka
Ar

Kanlı portakal olarak kabul edilmeyen fakat meyve eti Star Ruby'nin meyve eti kadar kırmızı olan bu çeşit, göbekli bir portakaldır. Meyveler, diğer göbekli portakal çeşitlerinden daha küçüktür. Kabuk kalınlığı diğer göbekli portakal çeşitlerinden daha incedir.

Washington Navel

Oc
Şu
Ma
Ni
My
Hz
Te
Ey
Ek
Ka
Ar

Akdeniz bölgesinde bilinen en eski göbekli portakal çeşididir. Sofralık portakallar içerisinde en çok talep gören çeşittir. Antalya’dan Hatay’a kadar, bütün Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda Navel grubundan dikim yapılmaktadır. Meyveleri büyük, yuvarlak oval arası, stil ucunda belirgin bir “göbek” mevcuttur.

Spring Navel

Oc
Şu
Ma
Ni
My
Hz
Te
Ey
Ek
Ka
Ar

Washington göbekli portakalın kardeşi olarak bilinen Spring Navel, aroması güçlü ve çok lezzetli bir portakal çeşididir. Washington'dan birkaç hafta sonra olgunlaşır ve hacim olarak Washington'dan daha büyüktür. Kabuk rengi ve meyve eti turuncu renge sahiptir.

Valencia

Oc
Şu
Ma
Ni
My
Hz
Te
Ey
Ek
Ka
Ar

Bu çeşidin Türkiye’de başlıca üretim bölgesi, Akdeniz Bölgesidir. Değişik ekolojik koşullara çok iyi uygum sağlayabilen bir çeşittir. En geççi tatlı portakal olup sıcağa çok dayanaklı bir çeşittir. Değişik isimler altında tanınan bu çeşit hem sofralık hem de sanayiye elverişli bir portakal türüdür. Aromalı, lezzetli ve yüksek kalitededir.

  •   Kozan Organize Sanayi Bölgesi 127 Ada 10 Nolu Parsel Kozan Adana
  •   +90 322 529 21 21
  •   +90 322 529 21 41
  • info@segmentarim.com.tr

Harita